OUR LADY OF THE SACRED HEART, BULKINGTON
and SAINT FRANCIS OF ASSISI, BEDWORTH

Our Lady of the Sacred Heart Catholic Church, Mill Lane, Weston-in-Arden, Bulkington, Warwickshire CV12 9RU
Parish Priest: Father Michael Gamble S.T.B. (Dean)
St Francis of Assisi Catholic Church, Rye Piece Ringway, Bedworth, Warwickshire CV12 8JH
Parish Sisters: Sister Mary Jane and Sister Navya
St Francis Catholic School, Rye Piece Ringway, Bedworth, Warwickshire CV12 8JN
Rugby Catholic Deanery: https://rugby-catholicdeanery.org.uk/

Part of the Archdiocese of Birmingham: Registered Charity No. 234216   Last update:  25 May 2018

If you are a new parishioner or have not yet completed a Parish Census Form, click HERE.

This page is constanty updated. Visit regularly for further updates.
 
Our Lady of the Sacred Heart
Readers Rota for 2018
14 January 2018 S. Fitzsimons, P. Mayne Year B Second Sunday in Ordinary Time
21 January G. Cullen, S. Bassnett Year B Third Sunday in Ordinary Time
28 January F. Spicer, D. Adams Year B Fourth Sunday in Ordinary Time
4 February D. Fletcher, H. Fiddy Year B Fifth Sunday in Ordinary Time
11 February L. Grindal, P. Connearn Year B Sixth Sunday in Ordinary Time
14 February The Sisters Year B Ash Wednesday
18 February B. Neale, C. Langham Year B First Sunday of Lent
25 February S. Robinson, K. Alexander Year B Second Sunday of Lent
4 March Tricia & Keith Lawlor Year B Third Sunday of Lent
11 March R. Cooper, J. Lloyd Year B Fourth Sunday of Lent
18 March Paul & Pat Tubb Year B Fifth Sunday of Lent
25 March Pat & Terry Short
Passion Narrator: D. Fletcher, Other voices: G. Cullen
Year B Palm Sunday
The Passion of the Lord (St Mark)
31 March Reading 1. Gen 1:1-2:2 D. Fletcher
Reading 3. Ex 14:15-15:1 Sr Mary Jane
Reading 5. Isaiah 55:1-11 Paul Tubb
Epistle Romans 6:3-11 R. Hawkins
Prayer of the Faithful: T. Tedds
Year B Holy Saturday
1 April W. Crawley, N. Rice Year B Solemnity of the Resurrection of the Lord
8 April T. Rowe, P. McKee Year B Second Sunday of Easter
15 April Beverly & Roy Hawkins Year B Third Sunday of Easter
22 April Barbara & Roisin Kearney Year B Fourth Sunday of Easter
29 April S. Fitzsimons, P. Mayne Year B Fifth Sunday of Easter
6 May G. Cullen, S. Bassnett Year B Sixth Sunday of Easter
10 May Paul & Pat Tubb Year B Solemnity of the Ascension of the Lord
13 May F. Spicer, D. Adams Year B Seventh Sunday of Easter
20 May D. Fletcher, H. Fiddy Year B Solemnity of Pentecost
27 May L. Grindal, P. Connearn Year B Solemnity of the Most Holy Trinity
3 June B. Neale, C. Langham Year B Solemnity of the Most Holy Body and Blood of Christ
10 June S. Robinson, K. Alexander Year B Tenth Sunday in Ordinary Time
17 June Tricia & Keith Lawlor Year B Eleventh Sunday in Ordinary Time
24 June R. Cooper, J. Lloyd Year B Solemnity of the Nativity of John the Baptist
1 July Paul & Pat Tubb Year B Thirteenth Sunday in Ordinary Time
8 July Pat & Terry Short Year B Fourteenth Sunday in Ordinary Time
15 July W. Crawley, N. Rice Year B Fifteenth Sunday in Ordinary Time
22 July T. Rowe, P. McKee Year B Sixteenth Sunday in Ordinary Time
29 July Beverly & Roy Hawkins Year B Seventeenth Sunday in Ordinary Time
5 August Barbara & Roisin Kearney Year B Eighteenth Sunday in Ordinary Time
12 August S. Fitxsimons, P. Mayne Year B Nineteenth Sunday in Ordinary Time
15 August  The Sisters Year B Solemnity of the Assumption of the Blessed Virgin Mary
19 August G. Cullen, S. Bassnett Year B Twentieth Sunday in Ordinary Time
26 August F. Spicer, D. Adams Year B Twenty First Sunday in Ordinary Time
2 September D. Fletcher, H. Fiddy Year B Twenty Second Sunday in Ordinary Time
9 September L. Grindal, P. Connearn Year B Twenty Third Sunday in Ordinary Time
16 September B. Neale, C. Langham Year B Twenty Fourth Sunday in Ordinary Time
23 September S. Robinson, K. Alaxander Year B Twenty Fifth Sunday in Ordinary Time
30 September Tricia & Keith Lawlor Year B Twenty Sixth Sunday in Ordinary Time
 
 

Our Lady of the Sacred Heart
Eucharistic Ministers Rota for 2018
18 Mar 2018 Year B M. Toal, E. Clarke, K. Lawlor Fifth Sunday of Lent
25 Mar Year B H. Fiddy, G. Alexander, K. Chesterton Palm Sunday
1 Apr Year B K. Alexander, P. Connearn, M. Reidy Easter Sunday
8 Apr Year B M. Stewart, G. McDonald, C. Tunnicliffe Second Sunday of Easter
15 Apr Year B E. Clarke, K. Lawlor, M. Toal Third Sunday of Easter
22 Apr Year B The Sisters, R. Cartwright, T. Edwards Fourth Sunday of Easter
29 Apr Year B G. Alexander, K. Chesterton, H. Fiddy Fifth Sunday of Easter
6 May Year B P. Connearn, M. Reidy, K. Alexander Sixth Sunday of Easter
13 May Year B G. McDonald, C. Tunnicliffe, M. Stewart Seventh Sunday of Easter
20 May Year B K. Lawlor, M. Toal, E. Clarke Solemnity of Pentecost
27 May Year B R. Cartwright, T. Edwards, the Sisters Solemnity of the Most Holy Trinity
3 June Year B K. Chesterton, H. Fiddy, G. Alexander Solemnity of the Most Holy Body and Blood of Christ
10 June Year B M. Reidy, K. Alexander, P. Connearn Tenth Sunday in Ordinary Time
17 June Year B C. Tunnicliffe, M. Stewart, G. McDonald Eleventh Sunday in Ordinary Time
24 June Year B M. Toal, E. Clarke, K. Lawlor Solemnity of the Nativity of St John the Baptist
1 July Year B T. Edwards, The Sisters, R. Cartwright Thirteenth Sunday in Ordinary Time
8 July Year B H. Fiddy, G. Alexander, K. Chesterton Fourteenth Sunday in Ordinary Time
15 July Year B K. Alexander, P. Connearn, M. Reidy Fifteenth Sunday in Ordinary Time
22 July Year B M. Stewart, G. McDonald, C. Tunnicliffe Sixteenth Sunday in Ordinary Time
29 July Year B E. Clarke, K. Lawlor, M. Toal Seventeenth Sunday in Ordinary Time
5 Aug Year B The Sisters, R. Cartwright, T. Edwards Eighteenth Sunday in Ordinary Time
12 Aug Year B G. Alexander, K. Chesterton, H. Fiddy Nineteenth Sunday in Ordinary Time
19 Aug Year B P. Connearn, M. Reidy, K. Alexander Twentieth Sunday in Ordinary Time
26 Aug Year B G. McDonald, C. Tunnicliffe, M. Stewart Twenty-First Sunday in Ordinary Time
2 Sept Year B K. Lawlor, M. Toal, E. Clarke Twenty-Second Sunday in Ordinary Time
9 Sept Year B R. Cartwright, T. Edwards, the Sisters Twenty-Third Sunday in Ordinary Time
16 Sept Year B K. Chesterton, H. Fiddy, G. Alexander Twenty-Fourth Sunday in Ordinary Time
23 Sept Year B M. Reidy, K. Alexander, P. Connearn Twenty-Fifth Sunday in Ordinary Time
30 Sept Year B C. Tunnicliffe, M. Stewart, G. McDonald Twenty-Sixth Sunday in Ordinary Time
The Minister highlighted thus is the Lead Minister.
 If you are unable to fulfil a duty, please ensure you ask a colleague to cover for you and inform your team members of the change. Please refer to your hard copy of the rota for telephone numbers of individual Ministers.
NOTES
a) There are now 5 teams of Eucharistic Ministers, not 4
b) Teresa Edwards is now on the rota
c) Change of telephone number for Chris Tunnicliffe
d) Telephone number for Gerald McDonald to be confirmed
 
St Francis of Assisi
Eucharistic Ministers Rota for 2018
Wednesday Friday* Saturday Sunday
4 April M.Ison 6 April T.Tedds 7 April Sr Mary Jane, A.Wright, J.Huffer 8 April Sr Navya, T.Tedds, J.Culleton Underwood
11 April A.Wright 13 April M.Stewart 14 April Sr Navya, M.Murphy, C.Thompson 15 April K.Jones, Sr Mary Jane, M.Rai Reddy
18 April J.Huffer 20 April T.Tedds 21 April J.Huffer, M.Ison, A.Wright 22 April J.Sedgley, P.Carey, C.Culleton
25 April M.Ison 27 April M.Stewart 28 April Sr Navya, M.Ison, M.Tuchener 29 April A.Rai, P.Kennedy, J.Culleton Underwood
2 May A.Wright 4 May T.Tedds 5 May J.Hurley, A.Wright, C.Browne 6 May M.Stanford, P.Carey, T.Tedds
9 May J.Huffer 11 May M.Stewart 12 May T.Tedds, M.Ison, M.Stewart 13 May Sr Mary Jane, J.Huffer, M.Tuchener
16 May Sr Mary Jane 18 May T.Tedds 19 May C.Thompson, R.Mockford, J.Huffer 20 May (Pentecost) C.Culleton, M.Rai Reddy, P.Carey
23 May Sr Navya 25 May M.Stewart 26 May A.Wright, J.Hurley, C.Browne 27 May (Trinity Sunday) Sr Navya, Sr Mary Jane, J. Sedgley
30 May M.Ison 1 June T.Tedds 2 June M.Stewart, M.Murphy, T.Clarke 3 June (Corpus Christi) A.Rai, T.Tedds, P.Carey
6 June J.Huffer 8 June M.Stewart 9 June M.Tuchener, T.Tedds, R.Mockford 10 June M.Stanford, L.Rudd, Sister Mary Jane
13 June M.Ison 15 June T.Tedds 16 June Sr Mary Jane, A.Wright, J.Huffer 17 June Sr Navya, T.Tedds, J.Culleton Underwood
20 June A.Wright 22 June M.Stewart 23 June Sr Navya, M.Murphy, C.Thompson 24 June K.Jones, Sr Mary Jane, M.Rai Reddy
27 June J.Huffer 29 June T.Tedds 30 June J.Huffer, M.Ison, A.Wright 1 July J.Sedgley, P.Carey, C.Culleton
4 July M.Ison 6 July M.Stewart 7 July Sr Navya, M.Ison, M.Tuchener 8 July A.Rai, J.Culleton-Underwood, Sr Navya
11 July A.Wright 13 July T.Tedds 14 July J.Hurley, A.Wright, C.Browne 15 July M.Stanford, P.Carey, T.Tedds
18 July J.Huffer 20 July M.Stewart 21 July M.Stewart, M.Ison, T.Clarke 22 July Sr Mary Jane, J.Huffer, M.Tuchener
25 July Sr Mary Jane 27 July T.Tedds 28 July C.Thompson, R.Mockford, J.Huffer 29 July C.Culleton, M.Rai Reddy, P.Carey
1 Aug Sr Navya 3 Aug M.Stewart 4 Aug A.Wright, J.Hurley, C.Browne 5 Aug Sr Navya, Sr Mary Jane, J.Sedgley
8 Aug M.Ison 10 Aug T.Tedds 11 Aug M.Stewart, M.Murphy, T.Clarke 12 Aug A.Rai, T.Tedds, P.Carey
15 Aug Assumption J.Huffer 17 Aug M.Stewart 18 Aug M.Tuchener, M.Ison, R.Mockford 19 Aug M.Stanford, L.Rudd, Sr Mary Jane
22 Aug M.Ison 24 Aug T.Tedds 25 Aug Sr Mary Jane, A.Wright, J.Huffer 26 Aug Sr Navya, T.Tedds, J.Culleton Underwood
29 Aug A.Wright 31 Aug M.Stewart 1 Sept Sr Navya, M.Murphy, C.Thompson 2 Sept K.Jones, Sr Mary Jane, M.Rai Reddy
5 Sept J.Huffer 7 Sept T.Tedds 8 Sept J.Huffer, M.Ison, A.Wright 9 Sept J.Sedgley, P.Carey, C.Culleton
The Minister highlighted thus is the Lead Minister.
If you cannot attend, please ensure that you arrange with another Minister to replace you.
*Please note: on Fridays, when the school children are at Mass, we need 2 Eucharistic Ministers.
 
St Francis of Assisi
Readers Rota for 2018
Please be aware that on Saturday and Sunday one of the children making
their Confirmation should turn up to read the Bidding Prayers
Date First Reading & Psalm Second Reading & Bidding Prayers
Saturday 17 March J. Richards P. Oakley
Sunday 18 March P. Chikwanha M. Jones
     
Saturday 24 March Palm Sunday Peter Oakley Joan Richards
  Passion Narrator: M. Tuchener Other voices: D. Simmons
Sunday 25 March Palm Sunday (Bedworth) Sister Navya Sister Mary Jane
  Passion Narrator: P. Chikwanha Other voices: M. Jones
     
Thursday 29 March Maundy Thursday M. Tuchener Paul Tubb
  Psalm: sung Bidding Prayers: Pat Tubb
     
Friday 30 March Good Friday (3.00pm) T. Rowe C. Dodd
  Jesus: Fr Michael, Passion Narrator: M. Brennan Other voices: C. Thompson
  Intercessions: K. Culleton Underwood J. Culleton Underwood
     
Saturday 31 March Holy Saturday (Bulkington) (7.30pm) Reading 1. Gen 1:1-2:2 D. Fletcher Psalm between each reading will be sung.
  Reading 3. Ex 14:15-15:1 Sr Mary Jane  
  Reading 5. Isaiah 55:1-11 Paul Tubb  
  Epistle Romans 6:3-11 R. Hawkins  
  Prayer of the Faithful: T. Tedds  
     
Sunday 1 April Easter Sunday A. McGrory T. Tedds
     
Saturday 7 April M. Ison D. Simmons
Sunday 8 April T. Tedds A. McGrory
     
Saturday 14 April R. Mockford M. Tuchener
Sunday 15 April J. Culleton Underwood C. Dodd
     
Saturday 21 April M. Brennan C. Thompson
Sunday 22 April P. Chikwanha Sister Navya
     
Saturday 28 April J. Richards P. Oakley
Sunday 29 April J. Wooding M. Jones
     
Saturday 5 May D. Simmons M. Ison
Sunday 6 May A. McGrory T. Tedds
     
Sunday 12 May C. Thompson M. Brennan
Sunday 13 May C. Dodd J. Culleton Underwood
     
Saturday 19 May M. Tuchener R. Mockford
Sunday 20 May Sister Mary Jane P. Chikwanha
     
Saturday 26 May P. Oakley J. Richards
Sunday 27 May M. Jones J. Wooding
     
Saturday 2 June M. Ison D. Simmons
Sunday 3 June T. Tedds A. McGrory
     
Saturday 9 June R. Mockford M. Tuchener
Sunday 10 June J. Culleton Underwood C. Dodd
     
Saturday 16 June M. Brennan C. Thompson
Sunday 17 June P. Chikwanha Sister Navya
     
Saturday 23 June J. Richards P. Oakley
Sunday 24 June J. Wooding M. Jones
     
Saturday 30 June D. Simmons M. ison
Sunday 1 July A. McGrory T. Tedds
     
Saturday 7 July M. Tuchener R. Mockford
Sunday 8 July C. Dodd J. Culleton Underwood
     
Saturday 14 July C. Thompson M. Brennan
Sunday 15 July Sister Mary Jane P. Chikwanha
     
Saturday 21 July P. Oakley J. Richards
Sunday 22 July M. Jones J. Wooding
     
Saturday 28 July M. Ison D. Simmons
Sunday 29 July T. Tedds A. McGrory
     
If you cannot read on the dates stated, please arrange for someone else to do your reading.
 
This page is constantly updated. Visit regularly for further updates.

Parish Rotas